خرید بازی مونوپولی

برای خرید بازی مونوپولی به شیوه آنلاین می توانید از مجصولات بالا هرکدام را که مد نظر دارید به سبد خرید خود اضافه کنید و سپس اقدام به پرداخت کنید و بازی مونوپولی را در درب منزل دریافت کنید.

بازی روپولی قدیمی ؛ ایرپولی

در ایران به بازی مونوپولی بازی روپولی یا ایرپولی نیز گفته می شود که همان بازی مونوپولی اصلی است و فرقی ندارد.

قیمت بازی مونوپولی

قیمت بازی مونوپولی براساس امکانات و کیفیت ساخت و شرکت سازنده قیمت های محتلفی دارد که شما می تواند در لیست محصولات بالا قیمت انواع بازی های مونوپولی را ببنید و ویژگی های آنها را مقایسه کنید و به سلیقه خودتان اقدام به انتخاب کنید.

خرید بازی مونوپولی کارتخوان دار

بازی مونوپولی دو نوع دارد یک نوع کارتخوان دار و یک نوع بدون کارتخوان که شما در لیست بازی های بالا می توانید هم کارتخوان دار را ببنید و هم غیر کارتخوان دار

محتوای جعبه بازی مونوپولی

محتویات هر بازی متفاوت است ولی به طورکلی هر بازی مونوپولی شامل موارد زیر است ولی برای اطلاع دقیق از محتویات هر بازی روی آن کلیک کنید و محتویات آن را مطالعه کنید.

 1. یک صفحه بازی
 2. 2 عدد تاس سفید
 3. یک بسته اسکناس
 4. یک تاس سرعتی قرمز
 5.  ۸ عدد مهره در شکل های مختلف به عنوان ژتون های بازی
 6.  ۲۸ عدد کارت سند مالکیت Title Deed Cards
 7. ۶۶ عدد کارت شانس Chance Cards
 8.  ۶۲ عدد مهره هتل قرمز رنگ
 9.  ۲۲ عدد مهره خانه سبز رنگ
 10.  ۶۶ عدد کارت خزانه عمومی
 11. Community Chest Cards

درباره بازی مونوپولی

 • تعداد بازیکن موردنیاز : 2 نفر تا 6 نفر
 • رده سنی بازیکنان : کودکان ، نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان
 • مخترع بازی مونوپولی : Lizzie Magie، Charles Darrow
 • نوع بازی : بازی تخته ای ، بازی فکری ، بازی معمایی ، بازی دسته جمعی
 • مدت زمان بازی مونوپولی : 20-180 دقیقه

تاریخچه بازی مونوپولی

کلمه ی مونوپولی یک کلمه یونانی است و به معنای انحصارطلبی می باشد. تاریخچه انتشار این بازی به سال 1935 برمی گردد.


قوانین بازی مونوپولی

بازی منوپولی

بازی مونوپولی به خاطر قوانین ساده ای که دارد می توان آن را به کودکان آموزش داد و هوش مالی و سواد مالی آن ها را ارتقا داد همچنین مفهوم پول و داد و ستد را به آنها آموخت.

در بازی مونوپولی المان های مختلفی وجود دارد که در زیر آمده اند :

 • جاده ها
 • ایستگاه راه آهن
 • خدمات عمومی
 • خانه های مالیات و شانس
 • خانه های عملیاتی
 • ساختمان ها و هتل ها

جاده

با خریدن تمام خیابان ها با نوار یک رنگ می تونید در اون خیابان خانه بسازید.

ایستگاه راه آهن

اگر وارد این خونه روی صفحه مونوپولی Monopoly بشید. در صورتی که مالکی نداشته باشد می توانید آن را با قیمتی که روی آن نوشته شده است خریداری کنید.

در صورتی که به هر دلیل نخواهید یا توانید این خانه را بخرید می توانید آن را به مزایده بین بازیکنان دیگر بذارید.

خانه های مالیات و شانس در بازی مونوپولی

 • خانه super tax : هنگام قرار گرفتن روی این خانه از بازی باید مبلغ مالیاتی که روی آن نوشته شده رو بپردازیم.
 • خانه commiunity chest : هنگام قرار گرفتن روی این خانه از بازی یک کارت از کارت های commiunity chest را بردارید و به آن عمل کنید.
 • خانه chest :هنگام قرار گرفتن روی این خانه از بازی یک کارت chance  بردارید و به آن عمل کنید.
 • خانه income tax :هنگام قرار گرفتن روی این خانه از بازی باید مبلغی را که روی خانه نوشته شده را به عنوان مالیات بپردازید.

قانون رهن در بازی مونوپولی

اگر در بازی مونوپولی  پول شما تمام شد و دیگه نتونستین کرایه بدین میتونین یکی از خانه هاتون رو بزارین در رهن بانک و مبلغی که پشت کارت نوشته (Mortage) رو از بانک بگیرین. البته دیگه نمیتونین از اون خونتون اجاره بگیرین تا زمانی که مبلغ خارج کردن از رهن (Unmortage) روبپردازین. وقتی خونه در رهن بانک بره باید کارتش رو برگردونین به پشت.


آموزش بازی مونوپولی

مونوپولی یک بازی کلاسیک هست که ممکن است هر خانواده یا جمع دوستانه قوانین خود را بر این بازی حاکم کند بنابراین این بازی انواع مختلف دارد. برای انجام این بازی باید چند مرحله کار انجام داد :

آماده سازی بازی

تعداد افراد مورد نیاز در این بازی بین 2 تا 8 نفر است ؛ شما می توانید 2 نفره این بازی رو شروع کنید یا 8 نفره ولی باید توجه داشته باشید که اضافه کردن آدم ها به این بازی مزایا و معایب خود را دارد

 • بازی 2 نفره : اگر بخواهید این بازی را دو نفره انجام دهید به دلیل ماهیت بازی و مکانسیم های آن ، انجام این بازی به صورت 2 نفره توصیه نمی شود. ولی باز هم قابل انجام است. وقتی بازی دو نفره انجام می شود ، هر دو بازیکن با هم دیگر برابر هستند و بازی به مدت طولانی ادامه دار خواهد بود تا زمانی که یک نفر یک شانس خوب پیدا کند یا اینکه یک حرکت عالی انجام دهد ، در این صورت فرد مقابل دیگر فرصت جبران ندارد و بازی تمام می شود.
 • بازی به صورت 3 تا 5 نفره : انجام این بازی به صورت 3 تا 5 نفره خیلی عالیه! و یک تعادلی در بازی فراهم میشه ؛ بازی در این حالت اگر اعضا حرفه ای باشند ممکنه تا 2 ساعت هم طول بکشه و اگر کسی بخواد برنده بشه راههای زیادی هست که جلوی این کار رو بگیریم.
 • بازی به صورت 6 تا 8 نفره: در این حالت بازی یک حالت فان به خودش می گیره و البته میتونه یه مشکلاتی هم داشته باشه ! به این صورت که ما در این بازی یک برنده داریم و کلی بازنده !

برای اینکه از انجام این بازی خسته نشوید نیازمند این است که یک استراتژی داشته باشید.

 

انتخاب banker

چطور مونوپولی بازی کنیم

این بازیکن مسئول تمام پول ها ، اموال ، خانه ها و هتل های متعلق به بانک است.

banker می تواند بازی کند فقط باید بازیکنان دیگه بدانند که پولشان از پول بانک جداست.

آماده سازی صفحه بازی

تخته Monopoly را باز کنید و آن را روی یک سطح صاف قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که هر بازیکن فضای کافی برای نگه داشتن پول و اموال خود را در مقابل خود دارد. همچنین باید کارت های Chance و Community Chest را روی تخته قرار دهید. آنها در مرکز مشخص شده اند.

تقسیم پول در بازی مونوپولی

قبل از شروع بازی ، بانکدار به همه 1500 دلار پول اولیه خود را می دهد.بازیکنان ممکن است پول را با قبض های مختلف با ارزش یکسان مبادله کنند. به عنوان مثال ، دادن 500 دلار به بانک در مقابل 5 عدد 100 دلاری

ورژن آمریکاییورژن انگلیسی
2 عدد 500 دلاری2عدد 500 دلاری
2 عدد 100 دلاری4 عدد 100 دلاری
2 عدد 50 دلاری1 عدد 50 دلاری
6 عدد 20 دلاری1 عدد 20 دلاری
5 عدد 10 دلاری2 عدد 10 دلاری
5 عدد 5 دلاری1 عدد 5 دلاری
5 عدد 1 دلاری5 عدد 1 دلاری

انتخاب اولین بازیکن در مونوپولی

 بازی در جهت عقربه های ساعت اجرا می شود ، و برای انتخاب اولین بازیکن چند تا راه وجود دارد:

 • هرکسی که بیشترین تعداد را بفروشد.
 • جدید ترین یا جوانترین بازیکن ابتدا به میدان می رود.

از دو عدد تاسی که وجود دارد هرکدام را که ترجیح می دهید استفاده کنید.

تاس را بیاندازید و مهره ها را حرکت دهید

انداختن تاس در بازی

هر بازیکن تاس را می اندازد و به همان اندازه مهره های خود را حرکت می دهد.

بررسی وضعیت خانه ای که در آن قرار دارید

بررسی خانه ها در بازی مونوپولی

هر خانه قوانین خاص خود را دارد ، بیشتر خانه ها را می توان خرید یا اجاره داد ، برخی از آنها هم از شما می خوهند پول جمع آوری کنید یا به زندان بروید!

خریدن ملک در بازی

اگر اولین نفری هستید که در نقطه ای با نوار رنگی در قسمت بالا ، راه آهن یا وسایل نقلیه قرار گرفته اید ، می توانید ملک را به مبلغ چاپ شده روی تخته بخرید. بانکدار به نوبه خود سند مالکیت آن ملک را به بازیکن می دهد. اکثر بازیکنان توصیه می کنند هر ملکی را که می توانید بخرید .

حراج و مزایده ملک های فروخته نشده

مزایده در بازی مونوپولی

اگر شما روی خانه ای از بازی قرار بگیرید که قابل خرید باشد ولی شما به هر دلیلی نخواهید آن را بخرید ؛ این دارایی در حالت مزایده قرار میگیرد و هر بازیکن پول بیشتری بدهد آن دارایی را می خرد. مزایده از یک دلار شروع می شود و بالاتر می رود.

این قانون جزو قانون های اصلی بازی هست با این حال خیلی ها این قانون را اجرا نمی کنند. (شما هم می توانید رعایت کنید یا نکنید.)

قانون اجاره ها در مونوپولی

اگر در ملک شخص دیگری قرار بگیرید ، باید اجاره چاپ شده روی کارت سند مالکیت آن ملک را به او بپردازید (مگر اینکه ملک را رهن داده باشند). اجاره ها با توجه به قیمت ملک متفاوت است ، این که آیا بازیکن دارای یک مجموعه رنگ کامل (انحصاری) است یا نه و تعداد ساختمانهایی که در آنجا ساخته شده است.

تمام املاک را در یک گروه رنگی خریداری کنید تا امپراتوری خود را بسازید

مرحله 5 در بازی مونوپولی

اگر تمام املاک را در یک گروه رنگی دارید ، انحصار دارید! این یکی از اهداف اصلی بازی است-اگر انحصار داشته باشید می توانید سایر بازیکنان را به راحتی ورشکسته کنید.

 بازیکنان دارای انحصار می توانند از اجاره دو برابر املاک خود در سایت های بهبود نیافته آن مجموعه رنگ استفاده کنند.

قوانین ساختن خانه در مونوپولی

ساختن بازی مونوپولی

اگر انحصار دارید ، می توانید در هر یک از آن ملک ها خانه بسازید تا اجاره بیشتری دریافت کنید. می توانید قیمت ساختمان را در سند ملک خود بیابید. شما می توانید تا چهار خانه در هر دارایی انحصاری خود بسازید

 • ساختمانها اجاره ملک شما را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند. به عنوان مثال ، اولین ملک روی تخته ، خیابان مدیترانه ، بدون هیچ ساختمان 2 دلار اجاره می رود.
  وقتی چهار خانه می سازید ، می توانید 160 دلار از هر بازیکنی که روی آن فرود می آید هزینه بگیرید.
 • شما باید به طور مساوی بسازید- نمی توانید دو خانه را در یک ملک در انحصار خود بسازید و هیچ خانه ای در بقیه. اگر برای یک ملک یک ساختمان خریداری می کنید ، تا زمانی که برای هر ملک در انحصار خود خانه ای خریداری نکرده اید ، نمی توانید ساختمان دوم را در آن ملک قرار دهید.

ساختن هتل در بازی

ساختن هتل در مونوپولی

پردرآمدترین ساختمانهایی که می توانید به املاک خود اضافه کنید هتل ها هستند. پس از ساختن چهار خانه در هر ملک ، می توانید از بانک هتل بخرید و خانه ها را به هتل تبدیل کنید.
یک هتل تقریباً معادل داشتن پنج خانه است اما حداکثر تعداد خانه در یک سایت چهار خانه است. با این حال ، اگر مایل به ایجاد کمبود خانه برای سایر بازیکنان هستید ، گاهی اوقات بهتر است به جای ساختن هتل ، چهار خانه را در هر ملک ترک کنید.

هنگام عبور از GO دویست دلار جمع آوری کنید.

هر بار که یک بازیکن روی زمین کرنر با علامت “GO” فرود می آید یا از آن عبور می کند ، 200 دلار حقوق دریافت می کند. این یک راه عالی برای افزودن کمی پول نقد به ذخایر شما است

 • طبق قوانین رسمی ، شما فقط 200 دلار برای عبور یا فرود در میدان GO دریافت می کنید ، اما بسیاری از افراد به شما اجازه می دهند هر زمان که درست در GO فرود می آیید ، مبلغ بیشتری را جمع آوری کنید. باید از این قانون خانه اجتناب کرد زیرا می تواند بازی را به معنای بد کلمه طولانی کند

از کارت Chance یا Community Chest استفاده کنید

اگر در نقطه ای با علامت “شانس” یا “قفسه سینه” فرود آمدید ، کارت بالایی را از عرشه مربوط به فضایی که در آن فرود آمده اید بردارید. این کارت ها دارای اثراتی هستند که می توانند باعث کسب درآمد یا از دست دادن پول شما شوند ، شما را از مسیر خارج کرده یا حتی به زندان بفرستند. همچنین کارت بدنام “از زندان آزاد شوید” وجود دارد. پس از اتمام خواندن کارت ، آن را به پایین عرشه مربوطه برگردانید

قانون زندان رفتن در بازی

رفتن به زندان مانع از حرکت در هیئت مدیره تا آزادی می شود. اما همچنان می توانید اجاره خانه را جمع آوری کنید ، خانه بخرید ، در حراج شرکت کنید و با سایر بازیکنان تجارت کنید. سه راه ممکن برای رفتن به زندان وجود دارد

 • فرود روی فضایی با علامت “برو به زندان” متداول ترین روش پایان دادن به زندان است. بازیکن بدون عبور از GO به صورت مورب به قسمت زندان می رود و نوبت آنها بلافاصله به پایان می رسد
 • اگر یک کارت Chance یا Community Chest را انتخاب کنید که این را بخواند ، نوبت شما بلافاصله به پایان می رسد و باید مستقیماً به فضای مشخص شده “در زندان” بروید. اگر از GO در راه زندان عبور کنید ، نمی توانید 200 دلار خود را دریافت کنید. وقتی به زندان فرستاده می شوید ، قطعه بازی خود را درون سلول زندان قرار دهید.
 • چرخاندن سه دوبل متوالی در یک نوبت نیز شما را بلافاصله به زندان می فرستد. به محض چرخاندن سومین دابل ، توکن خود را در سلول زندان قرار دهید.
 • اگر فقط با یک تاس معمولی روی فضای زندان قرار گرفته اید ، می توانید نشانه خود را در قسمت “فقط بازدید” میدان قرار دهید. شما تحت هیچ گونه محدودیتی قرار ندارید و می توانید طبق معمول نوبت بعدی خود را بگیرید.
 • شما می توانید با پرداخت وثیقه 50 دلاری ، با استفاده از کارت Get Out of Jail Free یا با چرخاندن دوبل در نوبت بعدی از زندان خارج شوید. اگر بتوانید برای بیرون آمدن از زندان دو نفره را بچرخانید ، تعداد فضاهای داده شده را جلو می برید اما دور دیگری نمی گیرید. شما باید در سومین نوبت زندان را ترک کنید و در صورت عدم موفقیت در دو نوبت ، بلافاصله 50 دلار بپردازید.

معامله با بازیکنان دیگر بازی

تجارت با سایر بازیکنان بخش مهمی از استراتژی هر بازی مونوولی است. معمولاً به این ترتیب است که انحصار ساختن خانه و هتل را به دست می آورید. بسیاری از بازیکنان همچنین قوانین خانه ای دارند که به آنها اجازه می دهد به بازیکن دیگر مصونیت اجاره بدهند ، به بازیکن دیگر وام بدهند یا بدون رهن دارایی از بانک وام بگیرند.

 • هیچ قانون خانه ای را در اولین بازی خود قرار ندهید ، زیرا رعایت آنها می تواند بر لذت بازی تأثیر بگذارد و مدت زمان بازی را طولانی کند که چیز خوبی نیست

پایان بازی مونوپولی

پایان بازی مونوپولی

در بازی مونوپولی  در شرایط مختلفی بازی پایان می یابد که در زیر به آنها می پردازیم

تعیین محدودیت زمانی برای تعیین برنده (اختیاری)

اگر می خواهید یک بازی سریعتر انجام شود ، سعی کنید تایمر را برای 1 یا 2 ساعت تنظیم کنید. وقتی تایمر خاموش می شود ، هر بازیکن مبلغ کل خود ، قیمت های چاپ شده تمام دارایی های بدون رهن خود ، نصف قیمت تمام املاک رهن شده خود و قیمت چاپی همه خانه ها و هتل ها را محاسبه می کند. ثروتمندترین بازیکن برنده بازی است!

 • اگر تصمیم به بازی با محدودیت زمانی دارید ، استراتژی بازیکنان ممکن است کمی متفاوت باشد. در یک بازی معمولی انحصاری ، برنده بازی می تواند شروع بدی داشته باشد و در اوایل بسیار ضعیف باشد. ممکن است بخواهید برنده را نه ثروتمندترین بازیکن ، بلکه کسی که بهترین تصمیمات را گرفته است ، تعیین کنید ، که توسط گروه شما به صورت دموکراتیک تصمیم گرفته شده است.

برای قرار گرفتن در پارکینگ رایگان مبلغی اهدا نکنید

بسیاری از افراد از قوانین مختلفی برای افزودن پول بیشتر به بازی استفاده می کنند. آنها به جای این که پول مالیات یا سایر پرداخت ها را به بانک برگردانند ، آن را در مرکز هیئت مدیره قرار می دهند و به هر کسی که در پارکینگ رایگان فرود می آید می دهند. در حالی که به دست آوردن یک توده پول سرگرم کننده است ، اما در واقع بازی را برای مدت طولانی ادامه می دهد! بازی انحصاری فقط باید دو ساعت طول بکشد

ملک رهن

اگر هنگام فرود آمدن در ملک نمی توانید اجاره را پرداخت کنید ، می توانید ملک خود را رهن بگذارید. همچنین می توانید برای خرید سایر ملک ها ، خانه ها یا هتل ها ، وام مسکن را انتخاب کنید. هنگامی که ملکی در رهن است ، هیچ اجاره ای نمی تواند وصول شود. برای رهن آن ، هنگام پرداخت آن باید 10 درصد سود پرداخت کنید. اگر مجبور به پرداخت اعشار هستید ، همیشه آن را جمع کنید

 • وام مسکن پاداش و عواقب آن را دارد. شما فقط باید برای جلوگیری از ورشکستگی یا افزایش سریع پول برای خرید ملک و تجارت بیشتر ، ملک را رهن کنید. همچنین می توانید املاک رهن خود را به سایر بازیکنان بفروشید و در صورت تمایل به دریافت اجاره بها در آن ملک ، آنها را به بانک بپردازند. سود 10 درصد به مراتب بهتر از 50 درصد ضرر ناشی از فروش ساختمان است

ورشکسته  شدن در بازی مونوپولی

اگر بیش از توان خود و دارایی های خود بدهکار باشید ، ورشکسته اعلام شده و از بازی خارج شده اید. در قوانین رسمی ، پول و اموال شما در اختیار بازیکنی قرار می گیرد که باعث شد بعد از فروش تمام ساختمان ها ابتدا ورشکسته شوید. با این حال ، این می تواند باعث برنده شدن بیشتر بازیکن شود. توصیه می شود وقتی بازیکنی ورشکست می شود ، تمام دارایی های او به حراج گذاشته شود زیرا این امر باعث متعادل شدن بازی برای بازیکنان باقی مانده می شود.

بازی مونوپولی را می توان با تعداد بازیکن 2 تا 8 نفر انجام داد ولی بهترین تعداد بازیکن 3 تا 5 نفر است و بازی چذابیت بیشتری پیدا می کند.

بازی مونوپولی برای رده سنی کودکان و نوجوانان و بزرگسالان مفید می باشد و تقریبا تمام رده های سنی را در بر می گیرد و همچنین این بازی باعث افزایش هوش مالی کودکان بسیار بسیار مهم است.

فرق های زیادی بین بازی های مونوپولی وجود دارد مثلا بازی monopoly 1 تاس داره ولی بازی مونوپولی مدل Az129 دارای گردونه است.

یا مثلا بازی مونوپولی Az129 می تونیم روی خونه هایی که داریم هتل بسازیم ولی بازی monopoly 1 این طور نیست.

این تفاوت ها و تفاوت های دیگر در بین بازی های مختلف وجود دارد. و اساسا همه ی بازی های فکری که از یک نوع هستند ولی شرکت سازنده شان با هم فرق دارد این تفاوت ها را با هم دارند و این موضوع طبیعی است.

نوع بازی

بازی فکری مونوپولی در رده بازی های فکری کارتی و معمایی و دسته جمعی است.

مدت زمان بازی

این بازی بسته به سطح مهارت بازیکنان ممکن است حدود 1 ساعت ، بیشتر یا کمتر طول می کشد.

محتوای جعبه ها

به طور کلی محتوای این بسته ها شامل یک سری کارت و صفحه بازی و دفنرچه راهنما و.. می باشد.

برنده شدن در بازی

زمانی که بقیه بازیکنان را ورشکست کنیم برنده بازی می شویم

خرید بازی مونوپولی اورجینال | بازی منوپولی چیست | بازی ایروپولی قدیمی | طرز بازی مونوپولی | خرید بازی روپولی | اسباب بازی مونوپولی | خرید ایروپولی

3 دیدگاه

  • سلام روزتون بخیر بله اونایی که کارتخوان دار هستند رو توی عنوانشون نوشتیم و می تونید از اونا استفاده کنید.
 1. اینا بازی های مونوپولی رو توصیه می کنم اونایی مه بچه کوچیک دارن و می تونند بازی کنند حتما تهیه کنن چون روی هوش بچه تاثیر خوبی داره و همینطور با مفاهیم مالی خیلی خوب آشنا میشه و تفکر استراتژیک خوبی پیدا میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 دیدگاه

  • سلام روزتون بخیر بله اونایی که کارتخوان دار هستند رو توی عنوانشون نوشتیم و می تونید از اونا استفاده کنید.
 1. اینا بازی های مونوپولی رو توصیه می کنم اونایی مه بچه کوچیک دارن و می تونند بازی کنند حتما تهیه کنن چون روی هوش بچه تاثیر خوبی داره و همینطور با مفاهیم مالی خیلی خوب آشنا میشه و تفکر استراتژیک خوبی پیدا میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی